Fototapety 3D

W czasach późnego PRL-u fototapety, tak jak boazeria ścienna czy meblościanki, były hitem wnętrzarskim obecnym w każdym domu. Widoczki z tropikalnymi wyspami albo nieprzebytymi puszczami zajmujące większą część głównej ściany, witały gości już od progu salonu. Jak to często bywa w przypadku wielu trendów, po okresie zwyżkowym fototapety popadły na wiele lat w niełaskę, jako symbol kiczu z dawnych lat. Od kilku lat fototapety wracają jednak w wielkim stylu, z całym bogactwem wzorów, typów i struktur, pozwalając nawet najbardziej wymagającym znaleźć coś, co będzie idealnie pasowało do ich wnętrza, wzbogacając wystrój o ciekawy, spersonalizowany detal.

Fototapety 3D- optyczne powiększenie przestrzeni

Fototapety 3D czyli fototapety przestrzenne to typ tapet z zastosowaną głębią i perspektywą. Odpowiednio dobrane elementy we wzorze sprawiają wrażenie trzeciego wymiaru, dzięki czemu obraz staje się bardziej realistyczny, a patrzący czuje się uczestnikiem sceny prezentowanej na grafice ściennej. Dzięki fototapecie przestrzennej uzyskujemy efekt powiększenia optycznego pomieszczenia, w którym została ona użyta. W zależności od wielkości pokoju i jego rozkładu należy dobrać taką fototapetę i jej wzór, aby elementy zawarte na grafice miały wielkość zbliżoną do naturalnej. Fototapety na wymiar pomogą zupełnie odmienić nasze wnętrze i nadać mu niepowtarzalny charakter. Pomieszczenie, w którym użyjemy takiej dekoracji nabierze głębi i świeżości.

Fototapety 3D i perspektywa- jaką wybrać?

Fototapety z perspektywą oraz 3D, tak jak zwykłe fototapety, mogą być wykonane na rożnych materiałach. Do wyboru są tapety na podkładzie fizelinowym, na podkładzie z papieru lateksowego lub najnowsze rozwiązanie: fototapety o strukturze obrazu olejnego. Od wyboru typu fototapety zależy sposób jej nakładania i użycia kleju. Na rynku dostępny jest duży wybór wzorów. Zdjęcia z największych miast świata i ogrodów, pejzaże, fototapety z bohaterami z kreskówek i bajek, idealne do pokojów dziecięcych. Dla osób lubiących odważne motywy dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie figur geometrycznych, spirali czy tuneli. Niektóre z wzorów dają wrażenie falowania i poruszania się obrazu, co może skutecznie zawrócić w głowie wielbicielom innowacji. Kluby i dyskoteki korzystają czasami ze specjalnej oferty tapet fluorescencyjnych, które co prawda wymagają zastosowania światła UV, ale dają niesamowity efekt. Szczególnie dobrze wyglądają tutaj wizerunki miast nocą lub ukazujące świat roślin i zwierząt (np. akwaria).

Ceny fototapet są bardzo zróżnicowanego. kluczowe znaczenie ma typ oraz wielkość, ale także rodzaj wybranego wzoru. Do najtańszych produktów należą fototapety papierowe, są one jednak trochę trudniejsze w klejeniu, a jakość wydruku jest nieznaczne mniejsza niż tego samego wzoru na fototapecie syntetycznej, szczególnie gdy mówimy o produktach laminowanych. Jednak bez względu na nasz ostateczny wybór, zastosowanie fototapety nada wnętrzu indywidualnej rysy i pomoże podkreślić niepowtarzalny charakter naszego mieszkania.

czytaj więcej