Jak naklejać fototapetę na ścianę: Kompletny przewodnik

Jak naklejać fototapetę na ścianę: Kompletny przewodnik

Nakładanie fototapety na ścianę może być łatwe i satysfakcjonujące, szczególnie jeśli wiesz, jak postępować krok po kroku. W tym artykule podpowiemy Ci, jak prawidłowo zamontować fototapetę na ścianie, aby uzyskać najlepszy efekt.

 

  1. Przygotowanie ściany:

Zanim przystąpisz do montażu fototapety, upewnij się, że ściana jest czysta, sucha i gładka. Jeśli są na niej wgniecenia lub ubytki, skoryguj je, a następnie starannie wygładź powierzchnię. Usuń wszelkie stare tapety i resztki kleju, aby zapewnić dobrą przyczepność nowej fototapety.

 

  1. Pomiar i przygotowanie fototapety:

Przed zamówieniem fototapety, dokładnie zmierz ścianę i dodaj kilka centymetrów zapasu po obu stronach. To zapewni, że fototapeta zostanie dobrze dopasowana do wymiarów ściany. Pamiętaj, że nasze fototapety są na podkładzie flizelinowym, co oznacza, że są stabilne wymiarowo i łatwe w obróbce. Zawsze lepiej dodać kilka centymetrów zapasu i dociąć fototapetę niż mieć ograniczone pole manewru szczególnie jeśli ściana nie jest idealnie prosta. Pamiętaj aby przed na końcu porządnie zagruntować ścianę najlepiej dobrej jakości preparatem np. „Unigruntem”. Nie, nie, nie farba gruntująca to zły pomysł ;-)

 

  1. Nakładanie kleju:

W przypadku fototapet flizelinowych, na której klej nanosi się tylko na ścianę, pozbędziesz się kłopotliwego smarowania klejem całej powierzchni tapety. Nanoszenie kleju bezpośrednio na ścianę jest również bardziej precyzyjne. Dobrze jest użyć wysokiej jakości kleju przeznaczonego do tapet flizelinowych.

 

  1. Montaż na styk:

Nasze fototapety są montowane na styk, co oznacza, że kolejne bryty powinny być nakładane krawędź w krawędź, bez pozostawiania przerw. Upewnij się, że pierwszy bryt jest dokładnie w pionie ułożony na ścianie i naklej go, zaczynając od góry i delikatnie rozprowadzając klej. Następnie kontynuuj z kolejnymi brytami, starając się dokładnie dopasować wzór.

 

  1. Dopasowanie wzoru:

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszym punkcie, najważniejszy jest pierwszy bryt. On tak naprawdę pozycjonuje całą tapetę na ścianie. Każdy kolejny kawałek fototapety musi być dopasowany do poprzedniego. Montaż na mokrym kleju umożliwia „pływanie” brytów fototapety na ścianie dzięki czeku można ją precyzyjnie dopasować. Operuj w pionie ale również delikatnie w poziomie aby wzór idealnie się dopasował.

 

  1. Wygładzanie i usuwanie pęcherzyków powietrza:

Po nałożeniu fototapety na ścianę, zrób przejście gumową rolką, aby wygładzić powierzchnię i usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza. Zacznij od środka i przesuwaj się ku krawędziom. Jeśli zauważysz jakieś większe pęcherzyki, przekłuj je delikatnie igłą i wyciśnij powietrze.

 

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz w stanie skutecznie nakleić fototapetę na ścianę. Pamiętaj także, że jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych fototapet na wymiar, skontaktuj się z naszym zespołem obsługi klienta - z przyjemnością Ci pomożemy!