Czy warto kupować tanie fototapety?

Fototapeta fototapecie nie równa a ceny mogą naprawdę drastycznie się różnic, więc co jest istotne i na co warto zwracać uwagę przy zakupie tego typu produktów ? A więc przyjrzyjmy się po kolei z jakich elementów składa się gotowy produkt.

Czy warto kupować tanie fototapety?

Pierwsza kwestia to zdjęcie, grafika, ilustracja w każdym razie plik graficzny z którego będziemy drukować nasza pracę następnie rodzaj druku i ostatecznie podkład fototapety czyli materiał na którym nasza grafika zostanie wydrukowana. A więc przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z tych elementów.

Fototapety gotowe oraz drukowane na wymiar

Warto zwrócić uwagę na fakt, że można kupić fototapetę która jest drukowana pod konkretne zamówienia na nasz indywidualny wymiar czyli taki produkt jest dla nas indywidualnie drukowany. Natomiast są firmy które drukują na masową skalę wzory pod konkretny „sztywny” wymiar który różni się w zależności od wybieranej grafiki. W tym artykule staram się opisać raczej produkty drukowane na indywidualne zamówienie bo fototapety gotowe zazwyczaj można zaliczyć do kategorii tanich fototapet składających się z kafelek na cienkim papierze. Ale jak zwykle zdarzają się wyjątki chociaż rzadko.

Grafika na fototapetą

Źródeł pozyskania zdjęcia które wykorzystamy jest kilka a najbardziej popularne to zdjęcia z banków zdjęć takich jak fotolia.pl, shutterstock.com gdzie mamy dostępne miliony grafik wykonanych przez profesjonalistów a co najważniejsze w wysokich rozdzielczościach a to najważniejszy parametr zdjęcia przy tak dużych wydrukach jakimi się fototapety. W większości sklepów internetowych zdjęcia z tych banków zdjęć „podpięte” są bezpośrednio dzięki czemu cała baza np. fotolii dostępna jest na stronie sklepu. Niestety albo stety (dla fotografów) za te fotografie trzeba płacić a ceny są różne czasami podbijają pod 100 zł za jedna grafikę i więcej. Niemniej jednak przy zakupie fototapety nie warto oszczędzać i wybierać dobrej jakości grafikę która swoimi parametrami sprosta przy dużych rozmiarach. Alternatywnym sposobem pozyskania dobrej jakości zdjęć są darmowe banki zdjęć a po szczegółową listę i opis licencji odsyłam tutaj. Ostatnim sposobem pozyskania dobrej fotki to nasze prywatne banki zdjęć ;-) Dzisiejsze aparaty fotograficzne nawet te nie profesjonalne pozwalają zrobić fotkę o przyzwoitych parametrach które z powodzeniem wykorzystamy do produkcji fototapety. Być może zdjęcie nie będzie tak piękne jak ze foto stocka ale za to będzie tylko nasze a przecież prywatna fotografia to „nośnik pamięci” więc warto to wykorzystać.

Fototapeta a rodzaj druku

To prawdziwa rewolucja jeśli chodzi o produkcje fototapet i istotny czynnik wpływający na ich cenę. Niestety bardzo często szczególnie na popularnych portalach aukcyjnych ale nie tylko można kupić w niskiej cenie wydruki wykonane w technologii „twardego solwentu” a jest to technologii stosowana do druku banerów, siatek mesh i generalnie reklamy outdoorowej gdzie rozdzielczość, jakość i ekologia są na drugim albo trzecim miejscu. Tutaj liczy się przede wszystkim cena a w stosowanych farbach znajdują się naprawdę groźne substancje lotne których naprawdę nie warto mieć w domu. Najbardziej popularnymi i bezpiecznymi technologiami druku się druk lateksowy, druk pigmentowy i druk eko-solwentowy (pod pewnym warunkami). Zazwyczaj rozdzielczość wydruków gwarantująca dobra jakość to 1200 dpi i to powinien być standard. Tak więc przy naprawdę tanich fototapetach warto zapytać o ten parametr sprzedawcę i liczyć na jego uczciwość.

Fototapety rodzaje materiałów

No i kolejny bardzo istotny parametr który wpływa na cenę fototapety. Tanie fototapety papierowe drukowane są na materiale o gramaturze 130 g/m2 ale widziałem tez takie które były drukowane na papierze o gramaturze 90 g/m2 ! A więc kartka papieru do drukarki biurowej ;-) Często producenci tego typu produktów nie piszą jaka jest gramatura podkładu i to powinno zapalić nam czerwoną lampkę. Kolejna sprawa to bryty czyli arkusze z których składa się wydruk a więc w tanich zazwyczaj występują puzzle czyli wydruk na ścianie trzeba poskładać z kafelek a nie z pionowych pasów. Zazwyczaj wynika to z tego, że po posmarowaniu klejem materiał porozrywał by się pod swoim ciężarem jeśli miałby gabarytu pasa o wysokości ściany dlatego składa się z mniejszych kawałków. Każda szanująca się fototapeta powinna składać się z kilku pionowych pasów o szerokość między 80 a 150 cm ponadto powinna być wykonana z materiału o gramaturze minimum 200 g/m2. dedukowanego do druku właśnie fototapet czyli papier lateksowy, winyl na podkładzie papierowym lub fizelinowym, fototapeta samoprzylepna (specjalne wersje, nie folie). Tak więc również na tym nie warto oszczędzać bo jedynie zakup będzie tani natomiast przy montażu może być rozczarowanie.

Podsumowanie

Nikt nie chce przepłacać i to jest zrozumiałe jednak jeśli wraz z ceną idzie jakość i zdrowie to może jednak warto nad tym się dłużej zastanowić ? Ceny fototapet są różne i zaczynają się od 15 zł za m2 a kończą nawet na 150 zł. Jeśli szukasz dobrego materiału który nie rozpadnie się w rękach podczas montażu, jeśli chcesz aby kolory były żywe i naturalne jeśli nie chcesz się martwić o szkodliwe substancje lotne w swoim domu wybierz produkty które spełniają każdy z tych kryteriów ale niestety nie będą to produkty najtańsze. Jeśli szukasz produktów spełniających wszystkie te kryteria a przy tym mają dobrą cenę zapraszam do sklepu TOPAGO.eu